Počas letnej sezóny ste mohli v našej vzdelávacej miestnosti objavovať nový prírastok do našej expozície – model vysokej pece ETELKA z Nižnej Slanej.
Vytvoril ho kolektív žiakov ZUŠ Snina pod vedením Mgr. Zuzany Petrovej. Včera podvečer nás boli autori navštíviť, aby si svoje dielo pozreli priamo v expozícii. Týmto im ešte raz za Etelku ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné projekty!
(Autori modelu: Martin Morong, Erik Haničák, Patrik Šmajda, Barbara Ignácová, Simona Ščerbáková, Antónia Glogovská, Gabriela Koroľová, Lucia Regulová, Zora Ridošová, Klaudia Mikulášková, Viktória Melničáková)
Ako obec sme členom občianskeho združenia Slovenská železná cesta a Etelka patrí do skupiny prezentovaniahodných stavieb. V súčasnosti objekt stále chátra, hoci stále prebiehajú snahy o jej záchranu. Týmto gestom sme chceli zvýšiť povedomie o význame technických pamiatok a poukázať na hodnotný objekt.
Etelka – Nižná Slaná (1867 – 1907)
Železiareň v Nižnej Slanej patrila rodine Andrássyovej. Spočiatku mala slovenskú pec a hámor. Doklady o práci staršej vysokej pece, ktorá mala pracovať od roku 1805, nie sú dostatočné.
Gróf Emanuel Andrássy, významný železiarsky podnikateľ, nazývaný tiež „železný gróf“, postavil v roku 1867 vysokú pec – Etelka hutu. Vysoká pec mala výšku 11 m, úžitkový objem 60m³, pilierovú konštrukciu a otvorenú nistej. Vzduch bol ohrievaný v liatinovom ohrievači.
V bezprostrednej blízkosti vysokej pece bolo osem pražiacich pecí. Baňa na sideritovú železnú rudu začínala na úrovni kychty pražiacich pecí. Najväčšia výroba – 6300 ton surového železa bola zaznamenaná v roku 1898. V roku 1900 kúpila železiareň Rimavsko-muránsko-šalgótarjánska železiarska spoločnosť, ktorá ju v roku 1907 odstavila.
(podľa: Technické pamiatky spojené s banskou a hutnou činnosťou na Gemeri, I. časť, Kilík J. a kol., 2014)